Επιμέλεια: Σοφία Δαληκριάδου
Ο Σύλλογος Υπαλλήλων Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης, στηρίζοντας τις αποφάσεις της Ομοσπονδίας Συλλόγων Υπαλλήλων Αιρετών Περιφερειών Ελλάδας, συμμετέχει στις κινητοποιήσεις για τη διεκδίκηση αιτημάτων μας που αφορούν πραγματικές αυξήσεις στους μισθούς, αντιμετώπιση της ακρίβειας, ενίσχυση των υπηρεσιών με προσωπικό και εξοπλισμό κ.α. Το πλαίσιο των διεκδικήσεων μας αφορά την αποκατάσταση ενός αξιοπρεπούς επιπέδου διαβίωσης των εργαζόμενων και την στήριξη των υπηρεσιών για τη αποτελεσματικότερη λειτουργία τους με σκοπό την προάσπιση του δημοσίου συμφέροντος και την ενίσχυση της κοινωνίας.
Οι προγραμματισμένες κινητοποιήσεις μας είναι:
• Στις 8 Φεβρουαρίου πραγματοποίηση συγκεντρώσεων όλων των εργαζομένων, στη λήξη του ωραρίου, έξω από όλα τα κεντρικά κτήρια των Περιφερειών – Περιφερειακών Ενοτήτων.
• Στις 15 Φεβρουαρίου πραγματοποίηση Πανελλαδικής Στάσης Εργασίας και συγκεντρώσεων όλων των εργαζομένων, έξω από όλα τα κεντρικά κτήρια των Περιφερειών – Περιφερειακών Ενοτήτων.
• Στις 28 Φεβρουαρίου απεργιακή κινητοποίηση, μαζί με όλους τους εργαζόμενους σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
• Παρέμβαση στο Περιφερειακό Συμβούλιο, με την απαίτηση έκδοσης απόφασης και ψηφίσματος στήριξης των αιτημάτων μας.
Το Διεκδικητικό πλαίσιο:
Καταθέτουμε το διεκδικητικό μας πλαίσιο, όπως αυτό έχει αποφασιστεί από τα όργανα της Ομοσπονδίας μας (Συνέδριο, Γενικό και Διοικητικό Συμβούλιο), χωρίς τις αναφορές στις εκτιμήσεις μας σε αιτίες, υπευθύνους και τις θέσεις μας για γενικότερα ζητήματα, για τα οποία ούτως ή άλλως παρεμβαίνουμε.
Τα παρακάτω αιτήματά μας είναι οικονομικά και θεσμικά και αφορούν όλες σχεδόν τις πλευρές της ζωής των εργαζομένων στις Περιφέρειες.
Σίγουρα για την ικανοποίηση αρκετών από αυτά απαιτούνται σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις, στο πλαίσιο υλοποίησης μιας ανάλογης κυβερνητικής πολιτικής.
Αρκετά άλλα βέβαια σχετίζονται με τις επιλογές που θα ακολουθήσουν οι Περιφερειακές Αρχές, ως προς την καθημερινή λειτουργία των υπηρεσιών και τις εργασιακές σχέσεις των υπαλλήλων.
Μέχρις ότου δοθεί αυτή η δυνατότητα από τη σχετική ΚΥΑ, να ορίζεται η δεύτερη κατηγορία μέσα από κλήρωση.
Μονιμοποίηση των συμβασιούχων συναδέλφων.
Αντιμετώπιση των ιδιαίτερων προβλημάτων, που αντιμετωπίζουν οι συνάδελφοι στις Τεχνικές υπηρεσίες, τόσο κατά την εκτέλεση των αρμοδιοτήτων τους, όσο και με τις ποινικές & αστικές ευθύνες που φορτώνονται.
Δημιουργία κατάλληλα στελεχωμένου νομικού γραφείου για τις τεχνικές κλπ υπηρεσίες ώστε να εξασφαλίζεται η απαραίτητη νομική βοήθεια στη σύνταξη εγγράφων εισηγήσεων σε ενστάσεις, αιτήσεις θεραπείας, προσφυγές εργολάβων κλπ.
Δεν υπάρχει τεχνικός υπάλληλος με «χρεωμένους» δρόμους για επιτήρηση, που να μην έχει οδηγηθεί σε δικαστική αίθουσα.
Δεν μπορεί οι τεχνικοί υπάλληλοι να απολογούνται για έργα που δεν γίνονται είτε γιατί δεν επιλέγονται από τις Περιφερειακές Αρχές, είτε γιατί δεν υπάρχει χρηματοδότησή τους.
Ζητάμε να αλλάξει όλο το καθεστώς ποινικής ευθύνης των τεχνικών υπαλλήλων για την εποπτεία των δρόμων και μέχρι τότε ζητάμε να καλούν οι Εισαγγελείς τους Περιφερειάρχες, που σύμφωνα με τον Καλλικράτη είναι οι προϊστάμενοι των υπηρεσιών των Περιφερειών. Και να καταθέτουν για το αν υπάρχουν παραλείψεις των υπηρεσιών και των υπαλλήλων και να εξηγούν τι έχουν κάνει για να εξαλειφθούν αυτές.
Άμεση προκήρυξη όλων των θέσεων ευθύνης - προϊσταμένων Γενικών Δ/νσεων, Δ/νσεων και Τμημάτων σε όλες τις Περιφέρειες - με αντικειμενικά κριτήρια. Σταμάτημα των αδιαφανών διαδικασιών αναθέσεων.
Συμμετοχή των αιρετών στα Συμβούλια Επιλογής Προϊσταμένων. Κατάργηση του αντιδραστικού πλαισίου της αξιολόγησης.
Να επιστρέψουν άμεσα στις Περιφέρειες Αττικής και Κεντρικής Μακεδονίας αντίστοιχα οι αποσπασμένοι υπάλληλοι στα ΝΠΙΔ Λαϊκών Αγορών Αττικής και Θεσσαλονίκης.
Να μην προχωρήσει η εκχώρηση σε Ανώνυμη Εταιρεία η διαχείριση των υδάτων σε Θεσσαλία και αλλού.
Καμιά εκχώρηση δημόσιας περιουσίας, περιουσίας των Περιφερειών. Καμιά μεταφορά αρμοδιότητας χωρίς πόρους και προσωπικό. Οι υπηρεσίες να ασκούν πλήρως τις αρμοδιότητες κοινωνικού τους χαρακτήρα. Να σταματήσουν οι σχεδιασμοί για ενίσχυση της ανταποδοτικότητας των ΟΤΑ. Όχι στη διεύρυνση του «φοροεισπρακτικού ρόλου» των Περιφερειών.
Πλήρης κρατική χρηματοδότηση που να καλύπτει το σύνολο των αναγκών των Περιφερειών και της μισθοδοσίας των εργαζομένων, σύγχρονες υποδομές, κοινωνικές, αθλητικές, πολιτιστικές δομές κλπ.
Απόκτηση από τις Περιφέρειες ή από άλλο Δημόσιο Φορέα όλου του αναγκαίου στόλου οχημάτων και προσλήψεις οδηγών & συνοδών, ώστε έγκαιρα και ολοκληρωμένα να προγραμματίζονται και να πραγματοποιούνται όλα τα δρομολόγια, που χρειάζονται για την μεταφορά των μαθητών, που εντάσσονται στο «σύστημα» αυτό, χωρίς τον ασφυκτικό χιλιομετρικό περιορισμό, με ταυτόχρονη ένταξη και χρήση του στόλου αυτού σε υπόλοιπες ανάγκες και δράσεις μετακινήσεων (εκδρομές, επισκέψεις σε χώρους Πολιτισμού και Άθλησης, άλλα δρομολόγια κλπ).
Όχι σε αντιλαϊκές αναδιαρθρώσεις στους ΟΤΑ.
Εκσυγχρονισμός του πλαισίου διενέργειες των πρακτικών εξετάσεων με «πάρκα εξετάσεων» κλπ.
Επιμέλεια: Σοφία Δαληκριάδου